
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Transistor Type: | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 10 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 3V @ 100mA, 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 1000 @ 5A, 3V |
| Power - Max: | 2 W |
| Frequency - Transition: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of NTE263 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRANS NPN 45V 1A SOT223
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR
TRANS PNP 300V 1A TO39
CAP CER 0.12UF 16V X7R 2220
CAP CER 0805 1.5NF 25V ULTRA STA
TRANS NPN 100V 10A TO220
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR