JANTXV2N5237
Description
TRANS NPN 120V 10A TO-5
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
JANTXV2N5237 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/394
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):10 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:2.5V @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:40 @ 5A, 5V
Power - Max:1 W
Frequency - Transition:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)