
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 120 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 2.5V @ 750MA, 3A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 300µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 25 @ 1A, 4V |
| Power - Max: | 2 W |
| Frequency - Transition: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of BD241D-S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRANS NPN DARL 80V 4A
TRANS NPN 50V 0.1A 1006
TRANS NPN DARL 100V 0.8A E-LINE
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766
TRANS NPN 120V 3A
N-SJB/MCX-RP G316 0.75M
ERC-65 75K .1% T-9 RNC65J7502BR