
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.5V @ 1mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 2000 @ 1A, 2V |
| Power - Max: | 900 mW |
| Frequency - Transition: | 100MHz |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 Long Body |
| Supplier Device Package: | TO-92MOD |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 2SD2206(T6CANO,F,M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRANS NPN 400V 4A TO-220
TRANS PNP 80V 7A TO-220
TRANS NPN 10V 4A E-LINE
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603
RES SMD 1.8M OHM 1% 3/4W 2010
TRANS NPN 2A 100V TO226-3
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM