JAN2N5151L
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TRANS PNP 80V 2A TO5
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
JAN2N5151L PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/545
Package:Bulk
Part Status:Active
Transistor Type:PNP
Current - Collector (Ic) (Max):2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:1 W
Frequency - Transition:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)