NSVS50030SB3T1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS PNP BIPO 50V 3A CPH3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
NSVS50030SB3T1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Transistor Type:PNP
Current - Collector (Ic) (Max):3 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):-
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:210mV @ 100mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:200 @ 100mA, 2V
Power - Max:1.1 W
Frequency - Transition:380MHz
Operating Temperature:175°C (TJ)