JANTXV2N5003
Description
TRANS PNP 80V 5A TO59
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
JANTXV2N5003 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/535
Package:Bulk
Part Status:Active
Transistor Type:PNP
Current - Collector (Ic) (Max):5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:2 W
Frequency - Transition:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:TO-210AA, TO-59-4, Stud
Supplier Device Package:TO-59
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PBSS4360Z115
PBSS4360Z115
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR
2SA2031
2SA2031
PNP SILICON TRANSISTOR
BD550
BD550
NPN POWER TRANSISTOR
WP-2346
WP-2346
MICRO PERFORATED TRAYS W LID
JANTXV2N5003
JANTXV2N5003
TRANS PNP 80V 5A TO59