JANTXV2N5152L
Description
TRANS NPN 80V 2A TO5
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
JANTXV2N5152L PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/544
Package:Bulk
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:1 W
Frequency - Transition:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)