CAB450M12XM3
Manufacturer
Wolfspeed - a Cree company
VIGOR # :
Description
1.2KV 450A SIC HALF BRIDGE MOD
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
CAB450M12XM3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):1200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:450A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.7mOhm @ 450A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.6V @ 132mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:1330nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:38000pF @ 800V
Power - Max:850W
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)