MSCSM70TAM19CT3AG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
PM-MOSFET-SIC-SBD~-SP3F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
MSCSM70TAM19CT3AG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):700V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:124A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:19mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:215nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4500pF @ 700V
Power - Max:365W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)