APTM10TAM09FPG
Description
MOSFET 6N-CH 100V 139A SP6-P
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTM10TAM09FPG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:10mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:9875pF @ 25V
Power - Max:390W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)