HTMN5130SSD-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 55V 2.6A 8SOIC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
HTMN5130SSD-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:130mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:218.7pF @ 25V
Power - Max:1.7W
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)