MCCD2004-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 20V 10A
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
MCCD2004-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Dual) Common Drain
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:10mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:18.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1955pF @ 10V
Power - Max:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)