NDC7003P
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET 2P-CH 60V 0.34A SSOT6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
NDC7003P PDF
Type Description
Series:PowerTrench®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:2 P-Channel (Dual)
FET Feature:Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:340mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5Ohm @ 340mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:66pF @ 25V
Power - Max:700mW
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)