RM3003S6
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N&P-CH 30V 3.5/2.7A SOT23
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
RM3003S6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N and P-Channel
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.5A (Ta), 2.7A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:58mOhm @ 3.5A, 10V, 100mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.3V @ 250µA, 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:210pF @ 15V, 199pF @ 15V
Power - Max:1.2W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)