APTM100H45SCTG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
MOSFET 4N-CH 1000V 18A SP4
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTM100H45SCTG PDF
Type Description
Series:POWER MOS 7®
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:4 N-Channel (H-Bridge)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:540mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:154nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4350pF @ 25V
Power - Max:357W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)