FDS6900AS
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 30V 6.9A/8.2A 8SOIC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
FDS6900AS PDF
Type Description
Series:PowerTrench®, SyncFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6.9A, 8.2A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:27mOhm @ 6.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:600pF @ 15V
Power - Max:900mW
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)