FF3MR12KM1PHOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MEDIUM POWER 62MM
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
FF3MR12KM1PHOSA1 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™
Package:Tray
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:375A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.83mOhm @ 375A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.15V @ 168mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:1000nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:29800pF @ 25V
Power - Max:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)