NTMC1300R2
Description
P-CHANNEL POWER MOSFET
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
NTMC1300R2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:N and P-Channel
FET Feature:Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.2A, 1.8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:90mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:300pF @ 20V
Power - Max:2W
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)