RM10N40S8
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET 2 N-CHANNEL 40V 10A 8SOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
RM10N40S8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:26nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2000pF @ 20V
Power - Max:2.1W (Tc)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)