ZXMP6A18DN8TA
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET 2P-CH 60V 3.7A 8-SOIC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
ZXMP6A18DN8TA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:2 P-Channel (Dual)
FET Feature:Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:55mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:44nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1580pF @ 30V
Power - Max:1.8W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)