STS4C3F60L
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N/P-CH 60V 4A/3A 8SOIC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
STS4C3F60L PDF
Type Description
Series:STripFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N and P-Channel
FET Feature:Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A, 3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:55mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:20.4nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1030pF @ 25V
Power - Max:2W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)