APTC60DSKM35T3G
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 600V 72A SP3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTC60DSKM35T3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:72A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:35mOhm @ 72A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.9V @ 5.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:518nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:14000pF @ 25V
Power - Max:416W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)