FMP76-010T
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N/P-CH 100V 62A/54A I4PAC
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
FMP76-010T PDF
Type Description
Series:Trench™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N and P-Channel
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:62A, 54A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:11mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:104nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5080pF @ 25V
Power - Max:89W, 132W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)