19MT050XF
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
MOSFET 4N-CH 500V 31A MTP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
19MT050XF PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:4 N-Channel (H-Bridge)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:31A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:220mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:160nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7210pF @ 25V
Power - Max:1140W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)