APTM10DUM05TG
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 100V 278A SP4
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTM10DUM05TG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:278A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:700nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:20000pF @ 25V
Power - Max:780W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)