R5009FNJTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 500V 9A LPTS
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
R5009FNJTL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:840mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:18 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:630 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):50W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)