STL50N6F7
Description
MOSFET N-CH 60V 50A POWERFLAT
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STL50N6F7 PDF
Type Description
Series:STripFET™ F7
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:14mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:17 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:980 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):71W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)