FDD850N10LD
Description
MOSFET N-CH 100V 15.3A TO252-4
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FDD850N10LD PDF
Type Description
Series:PowerTrench®
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:15.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:75mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:28.9 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1465 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):42W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)