IPU80R2K4P7AKMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 2.5A TO251-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPU80R2K4P7AKMA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ P7
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.4Ohm @ 800mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:150 pF @ 500 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):22W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)