APT20M22JVRU3
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 97A SOT227
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APT20M22JVRU3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:97A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:22mOhm @ 48.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:290 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8500 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):450W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)