FCP125N65S3R0
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FCP125N65S3R0 PDF
Type Description
Series:SuperFET® III
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:125mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 2.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:46 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1940 pF @ 400 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):181W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)