IPA65R660CFDXKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 6A TO220
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPA65R660CFDXKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:660mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:22 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:615 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):27.8W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)