RF4C100BCTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 10A HUML2020L8
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RF4C100BCTCR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15.6mOhm @ 10A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1660 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2W (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)