IXTH1N200P3HV
Description
MOSFET N-CH 2000V 1A TO247HV
DataSheet
IXTH1N200P3HV PDF
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):2000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:40Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:646 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):125W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)