FQP44N08
Description
MOSFET N-CH 80V 44A TO220-3
DataSheet
FQP44N08 PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:34mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:50 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.43 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):127W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)