RM13P40S8
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CHANNEL 40V 13A 8SOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM13P40S8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2800 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.5W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SOP
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)