DMT10H015LCG-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 9.4A/34A 8DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMT10H015LCG-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:9.4A (Ta), 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:33.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1871 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C (TJ)