IXTH30N50P
Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO247
DataSheet
IXTH30N50P PDF
Type Description
Series:PolarHV™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:200mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:70 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4150 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):460W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)