APT9M100S
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 1000V 9A D3PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APT9M100S PDF
Type Description
Series:POWER MOS 8™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.4Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:80 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2605 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):335W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)