IXFT150N25X3HV
Description
MOSFET N-CH 250V 150A TO268HV
DataSheet
IXFT150N25X3HV PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:154 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):780W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)