SPB02N60S5
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SPB02N60S5 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:-
Technology:-
Drain to Source Voltage (Vdss):-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:-
Vgs(th) (Max) @ Id:-
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:-
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):-
Operating Temperature:-
Mounting Type:-
Supplier Device Package:-
Package / Case:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RSJ400N10TL
RSJ400N10TL
MOSFET N-CH 100V 40A LPTS
NDF08N60ZH
NDF08N60ZH
MOSFET N-CH 600V 8.4A TO220FP
FDN372S
FDN372S
MOSFET N-CH 30V 2.6A SUPERSOT3