IXFH46N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 46A TO247
DataSheet
IXFH46N65X2 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:46A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:76mOhm @ 23A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:75 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4810 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):660W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)