RCX080N25
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 250V 8A TO220FM
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RCX080N25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:600mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:840 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.23W (Ta), 35W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)