NTLUS3A39PZTBG
Description
MOSFET P-CH 20V 3.4A 6UDFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NTLUS3A39PZTBG PDF
Type Description
Series:µCool™
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:39mOhm @ 4A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:920 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):600mW (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)