RQ5E035BNTCL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RQ5E035BNTCL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:37mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:6 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:250 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1W (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)