AOWF11S65
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO262F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
AOWF11S65 PDF
Type Description
Series:aMOS™
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:399mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:13.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:646 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):28W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)