TSM70N750CP ROG
Description
MOSFET N-CHANNEL 700V 6A TO252
DataSheet
TSM70N750CP ROG PDF
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:750mOhm @ 1.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:555 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):62.5W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)