IPI80N04S403AKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3
DataSheet
IPI80N04S403AKSA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 53µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:66 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5260 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):94W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)