NP100P04PDG-E1-AY
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 40V 100A TO263
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NP100P04PDG-E1-AY PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:320 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:15100 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.8W (Ta), 200W (Tc)
Operating Temperature:175°C (TJ)